Účinky a účinné zložky zlatobyle

Zlatobyľ obyčajná je známa hlavne pre jej diuretické, protizápalové, antiseptické a adstringentné (sťahujúce) účinky.

Preto sa v tradičnej medicíne používa predovšetkým na odvodnenie organizmu a pre podporu zdravia obličiek a celkovo močových ciest.

Zlatobyľ sa pridáva taktiež do rôznych doplnkov výživy a bylinných zmesí ako prírodné činidlo na detox obličiek.

Mnohé evidencie spájajú pozitívne účinky zlatobyle v súvislosti so zdravím obličiek prevažne s jeho diuretickou vlastnosťou, ktorá by mohla pomôcť k očiste minerálnych nánosov, ktoré sa neskôr môžu pretvoriť do obličkových kameňov.

Pokiaľ vás zaujímajú detailnejšie informácie o spôsoboch, ktorými môže zlatobyľ bojovať proti obličkovým kameňom a infekciám močových ciest, môžete navštíviť tento článok.

V tomto článku zhodnotíme všetky možné účinky, ktorými môže zlatobyľ vplývať na organizmus, vrátane bioaktívnych látok, ktoré sa podieľajú na účinkoch tejto bylinky.

 

Účinky a účinné zložky zlatobyle – obsah článku

 

 

1) Zlatobyľ proti obličkovým kameňom

 

Silné diuretické vlastnosti zlatobyle zvyšujú množstvo vylúčenia tekutín a moču, čím pomáhajú prečistiť obličky od minerálnych usadenín a ďalších nečistôt.

Za určitých okolností môže nadmerné množstvo vápnika kryštalizovať, postupne sa usádzať v obličkách, až sa preformovať do obličkových kameňov.

Komplex zložiek v zlatobyle, ako sú niektoré saponíny a flavonoidy môžu pomôcť zväčšiť objem vylúčených tekutín, čo môže tieto minerálne usadeniny postupne s vylúčeným močom dostať preč z obličiek.

Pokiaľ teda máte podozrenie na obličkové kamene alebo si len chcete dopriať prírodnú očistu obličiek, čaj zo zlatobyle môže byť pre vás tou správnou voľbou.

 

2) Zlatobyľ proti zápalom

 

Medzi ďalšie vlastnosti zlatobyľa patrí aj jej protizápalový a antiseptický účinok. Tieto vlastnosti zlatobyle sa môžu použiť aj pri zápaloch močových ciest, ktoré sú často spájané s obličkovými kameňmi.

Zablokovanie močových ciest obličkovými kameňmi môže zvýšiť riziko vzniku infekcie a to platí aj v prípade zväčšenej prostaty.

Kombinácia antiseptických a diuretických účinkov zlatobyle môže pomôcť v prečistení nie len obličkových usadenín, ale aj škodlivých bakterií v močových cestách, ktoré môžu spôsobovať zápal.

Vďaka protizápalovým a antiseptickým vlastnostiam môže byť zlatobyľ vhodný ako prvá pomoc pri cystitíde, uretritíde a podobným ochoreniam, ktoré spôsobujú zápal močových ciest.

 

3) Zlatobyľ proti prechladnutiu a chrípke

 

Zlatobyľ obsahuje flavonoid quercetin, ktorý pôsobí podporuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a antioxidačne a pomáha bojovať proti škodlivým baktériám.

Kombinácia týchto vlastností zlatobyle pomáha utišovať bolesť hrdla a zmierňovať jeho zápaly.

Zlatobyľ môže taktiež pomôcť znížiť horúčku pomocou rozšírenia pórov cez ktoré sa bude môcť uvoľniť viac tepla.

Pri chrípke alebo prechladnutiu je možné zlatobyľ tiež kombinovať s inými bylinkami ako napríklad so zázvorom, ktorý má taktiež podobné vlastnosti.

 

4) Zlatobyľ pre lepšie hojenie rán

 

Zlatobyľ je možné použiť aj na vonkajšie účely vo forme masti alebo obkladu na zlepšenie hojenia poranení alebo popálenín.

Na tieto účely môžete tiež kombinovať zlatobyľ s nechtíkom lekárskym, ktorý má mnohé hojivé vlastnosti.

Hojivú masť zo zlatobyle môžete použiť taktiež na boľavé svaly a bolesti kĺbov.

Vďaka adstringentným a antiseptickým vlastnostiam je zlatobyľ výbornou bylinkou utišujúcou vnútorné aj vonkajšie zápaly, vredy a menšie popáleniny.

O príprave hojivej masti zo zlatobyle si povieme v inom článku.

 

Zlatobyľ a jej hlavné bioaktívne zložky

 

Vďaka aktívnym zložkám, ktoré zlatobyľ obsahuje mu prislúchajú diuretické, protizápalové, antiseptické, antioxidačné a adstringentné účinky.

Zlatobyľ sa prevažne používa na vyššie spomenuté účely a preto sa zameriame hlavne na popis zložiek, ktoré sa na týchto účinkoch najviac podieľajú.

Medzi hlavné zložky zlatobyle patria:

 

  • saponíny – saponíny v zlatobyle majú protizápalové, diuretické účinky a môžu pôsobiť taktiež proti hubovým infekciám.
  • flavonoidy – niektoré flavonoidy v zlatobyle ako napríklad quercetin a rutín môžu pôsobiť antioxidačne, diureticky a protizápalovo. Môžu mať taktiež vplyv na relaxáciu svalstva posilnenie imunitného systému.
  • triesloviny – triesloviny môžu byť zodpovedné za adstringentné vlastnosti zlatobyľa.
  • esenciálny olej – zlatobyľ obsahuje malé množstvo esenciálneho oleja, ktorý môže pomôcť pri hojení rán vďaka protizápalovým účinkom a taktiež proti hubovým infekciám.
  • fenolové glukozidy – fenolický glykozid nazývaný leiocarposid, môže byť zodpovedný za protizápalové účinky zlatobyle.
  • diterpény (solidagolaktóny, elongatolidy) – diterpény môžu mať antibakteriálne účinky a to zatiaľ preukázateľne na baktériu zlatý stafylokok, ktorý môže spôsobiť mnohé infekcie.
  • Acetylénové zlúčeniny – môžu mať antibakteriálne a protirakovinové účinky.
  • cinnamáty
  • hydroxybenzoáty – môžu pôsobiť proti infekciám.
  • inulín – môže prospievať zdraviu tráviaceho traktu a stimulovaním rastu črevnej mikroflóry.

 

  • Pomáha pri detoxe obličiek a močových ciest
  • Má močopudné, protizápalové a antiseptické účinky
  • Pôsobí proti obličkovým kameňom
  • Jej užívanie podporuje boj proti chrípke a prechladnutiu
  • Pri vonkajšom použití vo forme masti pôsobí hojivými účinkami proti zápalom, vredom a menším popáleninám

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.