Ako vám pomôže Repík pri tráviacich problémoch

Repík lekársky sa používa v tradičnej medicíne na liečby zápalových a oxidatívnych ochorení. Na lepšiu predstavu sa jedná napríklad o ochorenia ako je hnačka, syndróm dráždivého čreva, bolesť hrdla, podráždený žalúdok a môže sa použiť aj na pokožku v prípade kožnej porfýrie.

V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, akým spôsobom môže repík pomôcť pri rôznych zápalových ochoreniach, ktoré môžu spôsobiť tráviace problémy.

 

Ako vám pomôže Repík pri tráviacich problémoch – obsah článku

 

 

Ako pomáha repík pri ochoreniach trávenia

 

Repík je známy tým, že potláča zápaly a oxidačný stres. Oxidačný stres je stav, ktorý v dôsledku prevahe voľných radikálov vznikajú v organizme taktiež zápalové procesy. Repík je silný antioxidant a pomáha teda proti voľným radikálom bojovať a tým znižovať aj oxidačný stres.

Tieto vlastnosti repíka sú dosiahnuté vďaka flavonoidom a tanínom, ktoré repík obsahuje.

Ako to súvisí s tráviacimi problémami?

Problémy s trávením môžu byť vyvolané práve infekciou/zápalom, ako napríklad pri hubových infekciách, syndrómu dráždivého čreva a ďalšími. Tým, že má repík protizápalové a antioxidačné účinky, tak sa používa práve na gastrointestinálne zápalové ochorenia.

 

Gastrointestinálne zápalové ochorenia

 

Gastrointestické zápaly môžu vzniknúť viacerými príčinami ako sú reflux kyseliny v pažeráku, bakteriálne infekcie (helicobacter pylori), autoimunitné ochorenia alebo čisto náhodné bez definovanej príčiny.

Tieto zápaly patria medzi časté príčiny tráviacej nedostatočnosti.

Takto spôsobený zápal môže vyvolať rôzne nepríjemné príznaky ako napríklad bolesti, krvácanie, obštrukcia, hnačka), ale aj chronické následky vrátane striktúry (žúženie močovej trubice) a rakoviny.

Dôležitou podmienkou pre zníženie zápalov všeobecne je rovnováha medzi pro a anti zápalovými silami v organizme, ktoré udržujú telo v rovnováhe. Na vyváženie týchto mechanizmov je teda potrebná antioxidačná aktivita, zníženie oxidačného stresu a celkovo posilnenie imunity.

 

V krátkosti o častých zápalových ochoreniach tráviaceho traktu

 

Vyššie spomenuté zápalové stavy patria medzi najčastejšie gastrointestinálne ochorenia spôsobujúce mnohé neželané príznaky.

Sú to teda:

  • Reflux pažeráka – k refluxu pažeráka dochádza v tedy, ak sa neuzavrie dolný zvierač pažeráka následkom čoho sa žalúdočné kyseliny dostanú do pažeráka. Tento stav sa často nazýva aj ako pálenie záhy.
  • Bakteriálne infekcie (Helicobacter pylori) – Helicobacter pylori a iné baktérie, ktoré sa dostanú do žalúdka spôsobujú infekcie/zápaly a niekedy tiež vredy žalúdka, dvanástniku a pažeráka.
  • Autoimunitné ochorenia – Jedná sa o druh ochorení, v ktorom imunitný systém napadne vlastný organizmus. Autoimunitných ochorení je mnoho a patria do nich aj tie, ktoré postihujú tráviaci trakt a spôsobujú zápaly.
  • Syndróm dráždivého čreva – Jedná sa o autoimunitné ochorenie, pri ktorom vzniká vážny zápal čriev a môže spôsobiť rôzne príznaky ako hnačka, horúčka a únava, bolesť brucha a kŕče, krv v stolici, znížená chuť do jedla, strata hmotnosti.
  • Bolesť hrdla – bolesť hrdla je najčastejšie spôsobená zápalom resp. infekciou a patrí medzi časté zápalové ochorenia.
  • Podráždený žalúdok – môže byť spôsobený rôznymi príčinami, ktoré spôsobujú zápal žalúdka a žalúdok sa tak stáva podráždený.

 

Repík lekársky proti tráviacim ťažkostiam

 

Bioaktívne zlúčeniny repíka majú protizápalový účinok na gastrointestinálnu sliznicu. Čaj urobený z repíka má priaznivý vplyv na zlepšenie markerov metabolizmu lipidov, pomáha bojovať proti oxidačnému stresu a zápalovým procesom.

Repík obsahuje dôležité flavonoidy a taníny, ktoré majú protizápalové a antioxidačné účinky, chránia organizmus pred vznikom vredov, pred škodlivými baktériami spôsobujúce zápaly tráviaceho traktu a majú rad ďalších účinkov, vrátane antioxidačných.

Antioxidačné vlastnosti repíka pomáhajú vyvážiť pro a anti zápalové mechanizmy v organizme, ktorých rovnováha je dôležitá na správnu funkciu imunity organizmu proti škodlivým vplyvom.

Navyše, Repík nie je toxický a preto neškodí pečeni ani obličkám. Práve naopak, potlačením oxidačného stresu ochraňuje repík taktiež pečeň a obličky pred poškodením. Okrem výskumov potvrdzuje protizápalové účinky repíka aj tradičná medicína, v ktorej sa repík často používa.

 

Repík lekársky – bylinka, ktorá priaznivo vplýva na trávenie

 

Hlavná výhoda repíka je v jeho anti-zápalovom pôsobení na organizmus. Predovšetkým sa užíva pri zápalových ťažkostiach tráviaceho traktu, ale má aj ďalšie využitia:

 

  • Môže pomôcť znížiť nadmerné menštruačné krvácanie
  • Priaznivo pôsobí na zdravie žlčníka a pečene
  • Často je používaný taktiež na zmiernenie zápalov dýchacích ciest
  • Môže byť skvelou voľbou pre diabetikov na zníženie oxidačného stresu a zápalových procesov
  • Vďaka adstringentným (sťahujúcim) účinkom sa môže použiť taktiež vo forme masti alebo obkladu na lepšie hojenie malých poranení

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.