Časté otázky o alchemilke

Pod akými názvami môžem alchemilku nájsť?

 

Odborný názov alchemilky obyčajnej je alchemilla vulgaris, poznáme však aj alchemilku žltozelenú tzv. alchemilla xanthochlora. Medzi ľudovými názvami môžeme uviesť: bylina Panny Márie, divý muškát, husia nôžka, rosnička a český názov kontryhel, ktorý sa používa aj ako odborný názov dodnes.

 

Čo obsahuje alchemilka?

 

Rastlina je zložená prevažne z trieslovín, horčínov, organických kyselín a kyseliny salicylovej. Zatiaľ sa neprišlo na to, ktorá obsahová látka je zložka prevažne jej gynekologického pôsobenia.

 

V akej forme môžem užívať alchemilku?

 

Alchemilka sa môže užívať vnútorne formou čaju proti menštruačným ťažkostiam, na reguláciu reprodukčných orgánov žien a pri črevných problémoch, prípadne ako kloktadlo pri liečbe ústnej dutiny a hrdla.

Vonkajšie použitie formou odvarov, tinktúr a alchemilkového oleja sa odporúča pri menších povrchových ranách, problémoch s pokožkou a vaginálnych zápaloch.

Môžeme si tiež pripraviť zápar vhodný pre výplachy ústnej dutiny. Na jeho prípravu potrebujeme 1 plnú čajovú lyžičku alchemilky. Tú zalejeme ¼ litrom vody ( teda 250 ml), zaparíme a krátko vylúhujeme.

Viac o príprave a spôsoboch užívania nájdete v článku o užívaní alchemilky.

 

Kde nájdem alchemilku?

 

Alchemilku obyčajnú môžete získať v našom obchode v kvalitnom vrecku, ktoré uchráni bylinku pred vlhkosťou a ďalšími vonkajšími nepriaznivými vplyvmi.

Alchemilka je charakteristická okrúhlymi našuchorenými listami modrozelenej farby, pokrytými drobnými chĺpkami a jemnou, voskovou vrstvičkou, ktoré umožňujú rastline zachytávať rosu na listoch a udržiavať ju tam po dlhú dobu.

Alchemilka je ľahko rozlíšiteľná aj podľa jemných hviezdicovitých, žltozelených súkvetí kvitnúcich na dlhých stonkách. Nájdeme ju na vlhkých lúkach a pasienkoch, popri potokoch od nížin až po horské oblasti, v čase od mája do septembra.

 

Prečo mám piť alchemilku?

 

Alchemilka je rastlina patriaca medzi byliny, ktoré sa považujú za prevažne ženské. Má však mnoho dokázaných liečebných účinkov aj na zdravotné problémy.

Ak sa u vás vyskytujú problémy s menštruačným cyklom, prechode, kvasinkovými infekciami, zápalmi vaječníkov, výtokom, oslabeným väzivom maternice, kŕčami, krvácaním a nie ste práve tehotná, či nekojíte, môžete po tejto rastline bez obáv siahnuť.

Ďalej sa ju oplatí užívať pri hnačkách, epilepsii, laryngytíde, krvácajúcich ďasnách, pečeňových a ľadvinových ochoreniach, zle sa hojacich ranách, ekzémoch, vredoch, ale aj pri zvýšenom krvnom tlaku.

 

Ako sa pije čaj z alchemilky?

 

Čaj z alchemilky si môžeme pripraviť rôznymi spôsobmi.

Ako príklad uvádzam: 2 polievkové lyžice zalejeme 500ml vriacej vody a necháme lúhovať 15 minút.

Odvar užívame 6x denne 80ml, 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle. Alebo si môžeme pripraviť 2 krát denne po 250ml čaju.

Podrobnejšie sa o užívaní alchemilky dočítate tu.

 

Je vhodné denné pitie Alchemilky?

 

Užívanie každej byliny by malo byť časovo ohraničené. Neodporúča sa piť ju neustále každý deň. Ba práve naopak, vždy je potrebné urobiť si krátku pauzu.

Pri alchemilke je možné to docieliť pitím v dvojtýždňových intervaloch. Užívať ju týždeň pred menštruáciou, týždeň počas a následne si dať prestávku. Takto sa dá užívať každý mesiac.

 

Pomáha alchemilka k otehotneniu?

 

Alchemilka je kráľovnou ženských bylín, stimuluje hormóny. Upravuje problematický – nepravidelný – ženský cyklus, má vplyv na funkciu maternice, a tým pádom na jej posilnenie. Práve tieto jej vlastnosti pomáhajú aj pri otehotnení a donosení plodu.

 

Ako môže alchemilka pomôcť pri pôrode?

 

Alchemilka stimuluje maternicu. Ak sa užíva 8 – 10 dní pred pôrodom, výrazne ho uľahčí. Je menej bolestivý a nedochádza k prenášaniu plodu.

 

Alchemilka – Bylinka proti menštruačným ťažkostiam

 

Alchemilka je často považovaná za ženskú bylinku vďaka jej pozitívnemu pôsobeniu na ženské zdravie. Často je spájaná prevažne s pôsobením proti menštruačným poruchám, no svoje využitie má napríklad aj pri:

 

  • Nevoľnostiach v prechode
  • Kvasinkových infekciách
  • Zápaloch vaječníkov
  • Problémoch s výtokom
  • Zosilnení väziva maternice
  • Uvoľnení kŕčov
  • Regulácii krvácania vďaka jej adstringentným (sťahujúcim) účinkom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.