Ako chutí čaj z pestreca?
Čaj z pestreca nemá nejakú špecifickú chuť. Chutí nevýrazne, nie je ani sladký, ani horký, ani štipľavý (ako napríklad zázvorový čaj). Osobne nám chuť trochu pripomína orechy. Pre dochutenie odporúčame pridať šťavu z citrónu a lyžičku medu.
V akej forme je najlepšie pestrec užívať?
Pestrec je najlepšie (aj najrýchlejšie) vložiť do úst, požuť a zapiť vodou. Týmto spôsobom do tela dostanete viac silymarínu (najdôležitejšej zložky pestreca) než z čaju. Ďalej môžete pestrec užívať vo forme čaju resp. macerátu alebo tinktúry. Viac o užívaní a dávkovaní pestreca sa môžete dočítať tu.
Koľko gramov pestreca mám denne užívať?
Zvyčajne sa pestrec užíva v množstve 3-4 čajové lyžičky denne medzi jedlami. V prípade čaju je to potom 3-4 šálky denne. Toto sú množstvá pre dospelé osoby. Pre deti je treba množstvo zohľadniť najlepšie na základe hmotnosti dieťaťa. Tradičný spôsob stanovenia dávky pre dieťa je podľa nasledovného vzťahu: Váha dieťaťa/70*dospelá dávka = dávka pre dieťa. Pokiaľ teda dieťa váži 35kg tak je dávka polovičná resp. 35/70*4(lyžicky pestreca) = 2 lyžičky pestreca. Je ale nutné, aby ste si dávkovanie odsúhlasili s lekárom. Čo sa týka tinktúry, tak tá sa dávkuje v množstve 20 kvapiek 3x denne. Viac o spôsoboch užívania pestreca a jeho dávkovaní sa môžete dočítať tu.
Koľko dní je dobré pestrec užívať?
Pestrec môžete užívať aj niekoľko mesiacov. Existujú mnohé štúdie, v ktorých je evidované niekoľko mesačné užívanie pestreca. Podľa ncbi.nlm.nih.gov je môže byť užívanie pestreca bezpečné po dobu 41 mesiacov. Rozhodne je však pestrec dobré užívať aspoň 2 mesiace, pretože pozitívny efekt užívania pestreca sa neudeje zo dňa na deň.
Na čo všetko je pestrec prospešný?
Hoci sa pestrec používa predovšetkým na problémy súvisiace s pečeňou, má aj ďalšie využitia. Okrem pozitívneho vplyvu na zdravie pečene ponúka pestrec nasledovné benefity:
- Podporuje zdravie pokožky
- Znižuje cholesterol
- Podporuje redukciu váhy
- Zlepšuje inzulínovú citlivosť
- Zmierňuje príznaky alergickej astmy
- Obmedzuje šírenie rakoviny
- Podporuje zdravie kostí
- Zlepšuje kognitívne funkcie
- Podporuje imunitný systém
Ako pestrec skladovať?
Vo všeobecnosti skladujte pestrec v tmavom, dobre vetranom a suchom prostredí. Dôležité je vrecko vždy po použití dobre uzavrieť, aby nedošlo k znehodnoteniu bylinky.
Existujú vedľajšie účinky pri užívaní pestreca?
Mnohé vedľajšie účinky sú často spôsobené nedbalým užívaním daného lieku/byliny/doplnku výživy atď. Užívanie pestreca sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné a to aj pri dlhodobom užívaní. V niektorých prípadoch sa však môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky:
- Dráždenie žalúdka.
- Hnačka.
- Nevoľnosť a zvracanie.
- Vyrážky (z dotýkania sa rastlín pestreca).
V každom prípade prekonzultujte užívanie pestreca a akejkoľvek inej bylinky, doplnku výživy alebo lieku s lekárom, hlavne pokiaľ si nie ste istý vašim zdravotným stavom.
Prečo je dobré pestrec užívať?
Pestrec patrí medzi najpopulárnejšie byliny na podporu zdravia pečene. Mnohé štúdie a skúsenosti ľudí potvrdili účinnosť pestreca na najrôznejšie problémy s pečeňou. Najúčinnejšou zložkou v pestreci je silymarín, ktorý prospieva zdraviu pečene hneď niekoľkými spôsobmi:
- Regeneruje pečeňové bunky
- Znižuje množstvo voľných radikálov
- Napomáha tvorbe nových pečeňových buniek
- Bojuje proti zápalovým ochoreniam pečene
- Pomáha proti stukovatenej pečeni
- Podporuje tvorbu glutatiónu
- Redukuje vedľajšie účinky niektorých liekov
Pestrec sa odporúča používať aj ako doplnková liečba a tiež ako prevencia pred ochoreniami pečene. Viac o účinkoch pestreca sa môžete dočítať tu. Viac o spôsoboch, ako pomáha pestrec pri ochoreniach pečene sa môžete dočítať tu.
Naozaj pomáha pestrec pri ochoreniach pečene?
Hoci nikdy neexistuje 100% pravdepodobnosti, že vám doplnok, liek, alebo bylinky pomôžu, pestrec si chvália mnohí ľudia, pretože vo veľa prípadoch naozaj funguje. Účinnosť pestreca na zdravie pečene potvrdzujú aj mnohé štúdie, takže osobne nemáme pochybnosti o jeho účinkoch. Jeho účinnosť však závisí aj od faktorov, ako je stravovanie, vážnosť ochorenia, pravidelnosť užívania, doba užívania a ďalšie. Pokiaľ sa chcete o vplyve pestreca na pečeň dozvedieť viac, môžete navštíviť tento článok. Viac o ďalších účinkoch a účinných látkach pestreca sa môžete dočítať tu.
Môžu pestrec užívať aj deti?
Hoci pestrec môžu užívať aj deti, pre bezpečnosť by ste mali znížiť denné dávkovanie podľa váhy dieťaťa. Štandardne sa dávkovanie môže jednoducho určiť podľa nasledovného vzťahu: Váha dieťaťa/70*dospelá dávka = dávka pre dieťa. Pokiaľ teda dieťa váži 35kg tak je dávka polovičná resp. 35/70*4(lyžicky pestreca) = 2 lyžičky pestreca. Viac o dávkovaní pestreca sa môžete dozvedieť v tomto článku. Je tiež nutné podotknúť, aby ste si dávkovanie odsúhlasili s lekárom.
Môže vyvolať pestrec nepriaznivú interakciu s inými liekmi?
Pestrec môže interagovať s nasledovnými liekmi:
- Antipsychotiká – zahŕňa butyrofenóny (ako je haloperidol) a fenotiazíny (ako je chlórpromazín, flufenazín a prometazín).
- Fenytoín (dilantin) – Liečivo používané na záchvaty.
- Halotan – liečivo používané počas celkovej anestézie.
- Antikoncepčné tablety alebo hormonálna substitučná liečba.
- Lieky proti alergii – ako fexofenadín (Allegra).
- Lieky na vysoký cholesterol – vrátane statinov, ako je lovastatin (Mevacor, Altocor).
- Lieky proti úzkosti – napríklad alprazolam (Xanax), diazepam (válium) a lorazepam (Ativan).
- Protidoštičkové a antikoagulačné lieky (riedidlá krvi) – vrátane klopidogrelu (Plavix) a warfarínu (Coumadin).
- Niektoré lieky proti rakovine. Vrátane lieku rakoviny prsníka Raloxifén.
- Iné lieky na pečeň. Vždy sa poraďte so svojím lekárom.
Pred užívaním pestreca a všeobecne pred užívaním hocijakej inej bylinky, doplnku výživy, lieku atď. by ste sa mali poradiť s lekárom a to hlavne v prípade, pokiaľ užívate iné lieky alebo si nie ste istý vašim zdravotným stavom.
Je možné užívať pestrec aj pri tehotenstve?
Hoci niektoré ženy používajú pestrec aj počas tehotenstva, neexistujú vedecké štúdie o bezpečnom užívaní pestreca počas tehotenstva alebo dojčenia. Poraďte sa pred užívaním pestreca s lekárom, ktorý vám v prípade tehotenstva môže užívanie pestreca schváliť.
V akých prípadoch sa pestrec neodporúča užívať?
Pestrec je vo všeobecnosti bezpečný na užívanie a to aj pri dlhodobej (niekoľko mesačnej) konzumácii. V niektorých prípadoch existuje pri užívaní pestreca určité riziko. Ide hlavne o nasledovné prípady:
- Tehotenstvo a dojčenie – Pestrec by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy kvôli nedostatku informácií potvrdzujúcich bezpečné užívanie v týchto prípadoch.
- Niektoré druhy rakoviny – Ľudia s anamnézou rakoviny súvisiacej s hormónmi, vrátane rakoviny prsníka, maternice a prostaty, by tiež nemali užívať pestrec.
- Alergia na niektoré byliny – Neužívajte pestrec, ak ste alergický na ambróziu, chryzantémy, nechtík, harmanček, myší chvost alebo sedmokrásky.
Pred užívaním akéhokoľvek doplnku výživy, lieku alebo bylinky sa poraďte s lekárom.
Pestrec Mariánsky v Top Kvalite
Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:
- Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
- Redukujú množstvo voľných radikálov
- Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
- Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
- Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
- Podporujú tvorbu glutatiónu
- Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov