Chlorella – účinná detoxikácia s chlorellou

Chlorella – účinná detoxikácia s chlorellou

Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa, ktorá sa na našej planéte objavuje už od obdobia praveku. Jej názov je odvodený z latinského zelený a malý. Táto sladkovodná riasa má mnoho odrôd a druhov, no najpoužívanejšie sú chlorella pyrenoidosa a chlorella vulgaris. Najčastejšie používanou je chlorella pyrenoidosa, pretože má najväčšiu schopnosť viazať na seba toxíny. Jej nevýhodou však je, že pre niekoho môže byť príliš ťažko stráviteľná.

Bunková stena chlorelly obsahuje 80% sacharidov, vrátane nestráviteľnej celulózy. Slúži na ochranu vnútorného obsahu bunky a všetkých ukrytých živín. U jednotlivých druhov chlorell sa hrúbka tejto steny mení, a práve chlorella pyrenoidosa sa vyznačuje hrubou bunkovou stenou, ktorá je bez technologickej úpravy prakticky nestráviteľná. Naproti tomu chlorella vulgaris má tenšiu, a teda aj ľahšie stráviteľnú, bunkovú stenu, no o niečo horšiu absorpčnú schopnosť ako vyššie spomenutý druh.

 

Chlorella – účinná detoxikácia s chlorellou – obsah článku

 

 

Pestovanie a spracovanie

 

V priaznivých podmienkach so silným slnečným žiarením v neznečistenom prostredí sa chlorella množí neuveriteľnou rýchlosťou, až 4x za 20-24 hodín. Je však veľmi ťažké vytvoriť ideálne podmienky na jej pestovanie a v našich zemepisných šírkach to nevieme dosiahnuť. Potrebuje totiž veľké množstvo slnka a svetla na tvorbu chlorofylu, ktorého obsahuje až 2,5%.

Rozoznávame dva druhy jej pestovania. Prvý je, tzv. fotoautotrofná kultivácia, kde je chlorella pestovaná v otvorených nádržiach a rybníkoch, čím môže byť vystavená možných negatívnym vplyvom prostredia. Heterotrofná kultivácia je naproti tomu bez rizika znečistenia z externého prostredia, nakoľko pestovanie prebieha v uzavretých sterilných nádržiach za udržiavania stabilných podmienok pestovania. Takto vypestovaná chlorella má vďaka sterilnému prostrediu bez vonkajších vplyvov tenšiu bunkovú stenu, čím sa stáva vhodnejšou na ďalšie spracovanie a konzumáciu.

Jednotlivé riasy chlorelly sa najprv mechanicky odstreďujú a zahusťujú. Následne je narušená bunková stena, kvôli dôslednému využitiu všetkých výživových hodnôt. Takto ošetrená riasa je šetrne sušená pri nízkych teplotách, aby nedošlo k strate výživných látok. Dostaneme jemný, smaragdovo-zelený prášok, ktorý sa stláča, bez použitia akýchkoľvek chemických látok, dochucovadiel či konzervantov, do tabliet.

chlorella skúsenosti

 

Účinne látky obsiahnuté v chlorelle

 

Vitamíny

 

Každá jedna bunka chlorelly obsahuje vyvážený, bohatý komplex prírodných živín, minerálov a vitamínov. Absolútne prvenstvo drží chlorella v obsahu vitamínov skupiny B, ktorých obsahuje viac ako hovädzia pečeň či pivovarnícke kvasnice. Vysokým obsahom týchto vitamínov sa chlorella stáva vynikajúcim pomocníkom pri nadmernej psychickej a fyzickej záťaži, bolestiach kostí a svalov či problémoch s ekzémami a akné.

Obsahuje, tiež, molekuly mladosti, teda antioxidanty a vitamín C, ktorý pomáha bojovať proti nežiaducim účinkom voľných radikálov. Udáva sa, že chlorella, so svojím obsahom 16mg na 100g, dodá telu až 17x viac vitamínu C ako pomaranče. Zaujímavý je tiež obsah betakaroténu, až 84,4mg na 100g, vďaka ktorému máme zdravú a silnú pokožku a oči.

 

Minerály

 

Je známy fakt, že riasy sú oveľa bohatšie na minerálne látky ako suchozemské rastliny, pretože absorbujú množstvo výživných látok z vody, v ktorej rastú. Aj to je jeden z dôvodov prečo je na pestovanie chlorelly kladený taký veľký dôraz. V chlorelle nájdeme široké sprektrum minerálnych látok, od selénu (10mikrog/100g), až po draslík (992mg/100g). Vďaka vysokému obsahu železa (225mg/100g) pomáha bojovať s chudokrvnosťou. Silným kostiam a zubom pomôže vápnik, ktorý sa v tejto zelenej riase nachádza vo vysokom množstve, až 718mg na 100g.

Ako už bolo spomenuté, chlorella je priam nabitá minerálnymi látkami, obsahuje ešte tieto minerály:

 

  • Horčík: 386mg/100g
  • Jód: 50mikrog/100g
  • Chróm: 0,31mg/100g
  • Zinok: 0,5 mg/100g

 

Aminokyseliny

 

Aminokyseliny sú nevyhnutné, nielen na tvorbu svalov, kostí a zubov, ale aj pre správnu funkciu mozgu. Poznáme 20 základných druhov aminokyselín, pričom v chlorelle je obsiahnutých až 18 z nich. Každá aminokyselina má v tele inú úlohu a spoločne vyvárajú komplex, ktorý prispieva k správnej funkcii nášho tela.

 

Chlorofyl

 

Ďalšou veľmi dôležitou zložkou sladkovodnej riasy chlorelly je chlorofyl. Nachádza sa ho tu až 2,5%, čo je najviac zo všetkých dostupných zdrojov chlorofylu na zemi. Chlorofyl je zelené farbivo, ktoré sa nachádza v chloroplastoch, malých bunkových organelách, všetkých zelených rastlín. Hlavnou úlohou chloroplastov je pohlcovať červené slnečné svetlo a procesom komplikovaných reakcií z neho vyrobiť glukózu, ktorá sa v rastlinke hromadí napríklad v forme škrobu. Vedľajším produktom tohto procesu, zvaného fotosyntéza, je kyslík, ktorý je nevyhnutný pre existenciu každého živého organizmu.

Vráťme sa ale k chlorofylu. Ten má totiž množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. V prvom rade je obrovským zdrojom horčíka, ktorý zlepšuje psychický stav, reguluje funkciu štítnej žľazy a zúčastňuje sa na nervovo-svalovej dráždivosti. Vedci tiež dokázali, že toto zelené rastlinné farbivo urýchľuje hojenie rán a bráni zápalom. Zaujímavé tiež je, že svojím zložením sa podobá červenému krvnému farbivu, hemoglobínu, čím sa stáva pre telo známou, ľahko spracovateľnou, látkou.

Ľudový liečitelia tvrdia, že v zelenom rastlinnom farbive je koncentrované veľké množstvo slnečného svetla a energie, ktorá nám odovzdáva múdrosť a lásku. Týmto vyjadrením sa začali zaoberať aj odborníci a tvrdenie liečiteľov odborne podložili. Chlorella totiž obsahuje aminokyselinu tryptofan, z ktorej sa v tele tvorí serotonín, hormón šťastia a radosti. Bez neho človek môže upadať do depresií, strácať vyrovnanosť či cítiť prílišnú únavu. Večer je serotonín premieňaný na melatonín, vďaka ktorému naše telo ľahšie zaspáva.

 

Chlorellin

 

Ďalšou účinnou látkou obsiahnutou v chlorelle je chlorellin. Táto látka je považovaná za prírodné antibiotikum. Pri liečbe chemickými antibiotikami je častým problémom narušená črevná mikroflóra. Je potom nutné prijímať probiotiká aby sa zničené črevné baktérie opäť obnovili. Chlorellin však pôsobí len proti patogénnym organizmom, takže črevná mikroflóra ostane neporušená.

 

Rastový faktor

 

CGF, alebo rastový faktor, je skupina buniek obsahujúcich voľné aminokyseliny, peptidy, glykoproteiny, polyamidy, vitamíny a minerály. Práve CGF je najsilnejšia zložka chlorelly. Vedecké výskumy dokazujú, že CGF podporuje regeneráciu tkanív, delenie a rast buniek. Stimuluje tvorbu lymfocytov, zodpovedných za syntézu protilátok, ktoré zabezpečujú imunitu organizmu, podporuje tvorbu červených krviniek.

Pomáha tiež tvorbe prospešných baktérií, čím zvyšuje rýchlosť i kvalitu črevnej ale aj vaginálnej mikroflóry. Ďalšou výnimočnou schopnosťou tohto rastového faktoru je, schopnosť zrýchľovať regeneráciu tkanív, čím sa chlorella stáva nezastupiteľným pomocníkom pri liečení chronických zápalov, ekzémov, vredov, popálenín či zle sa hojacich rán.

 

chlorella a detoxikácia

 

Čas detoxikovať alebo ako nám chlorella pomáha?

 

Detoxikácia tela

Buková stena chlorelly obsahuje látku zvanú sporopolleín, ktorý na seba dokáže viazať toxické látky. Tie potom z organizmu odchádzajú prirodzenou cestou. Vedcami bolo dokázané, že chlorella dokáže z tela odstrániť aj ťažké kovy ako je olovo, urán či kadmium. Aj vďaka tejto látke je chlorella vynikajúcim prostriedkom na detoxikáciu organizmu.

 

Zvyšuje sexuálnu aktivitu

Podľa známeho českého sexuológa Radima Uzela chlorella vďaka obsahu rastového faktoru CGF disponuje vlastnosťou urýchľovať reprodukciu buniek, teda aj tých pohlavných. Sexuálna aktivita a plodnosť je práve na týchto ženských a mužských pohlavných bunkách závislá.

 

  • Urýchľuje hojenie rán, popálenín a odrenín
  • Pomáha pri liečbe akné, vyrážok a nedokonalostí

Vďaka už spomínanému vysokému obsahu chlorofylu je chlorella veľkým pomocníkom práve pri vonkajších poraneniach a zápalových procesoch. V takýchto prípadoch môžeme aplikovať rozdrvenú tabletku priamo na dané miesto, prípadne prášok zmiešať s vodou a vytvoriť ľahko roztierateľnú pastu.

 

Podporuje trávenie, pomáha pri hnačke, zápche a iných tráviacich ťažkostiach

Kvôli už spomínaným látkam (najmä rastový faktor a chlorelín) chlorella pomáha vytvárať „zdravú“ črevnú mikroflóru, zabíja škodlivé baktéria a naopak podporuje rast a kvalitu tých prospešných. Zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín, čím sa stáva aj veľkým pomocníkom pri chudnutí.

 

Zlepšuje obranyschopnosť organizmu voči baktériám a vírusom

 

Bolo by príliš zložité popísať celý mechanizmus toho, ako chlorella ovplyvňuje našu imunitu, dôležitým faktom však je, že telo bez toxínov a s čistým tráviacim traktom spĺňa základný predpoklad pre silnú imunitu. V neposlednom rade vysoký obsah vitamínu C obsiahnutého v chlorelle pomáha bojovať proti voľným radikálom, čím chráni tkanivá a zvyšuje našu obranyschopnosť.

 

Odstraňuje zápach z úst a pôsobí ako prírodný deodorant

Chlorofyl, obsiahnutý v chlorelle, sa v lekárnictve používa ako protizápalový prostriedok a deodorant. Chlorofyl je vďaka svojej schopnosti pohlcovať pachy pridávaný do ústnych vôd, žuvačiek, zubných pást, deodorantov či antiperspirantov.

 

Vďaka vysokému obsahu vápnika pomáha predchádzať osteoporóze a rednutiu kostí

Je vhodným doplnkom stravy pre vegetariánov, vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B, ktorých majú práve vegetariáni nedostatok
Podľa doktora S.L. Goldberga môže chlorella pomôcť pri liečbe citlivých a krvácajúcich ďasien. Podľa jeho vyjadrení, totiž, je infekcia a krvácanie ďasien spôsobené nedostatkom vitamínu C a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí trpiacich častými stresovými situáciami. Chlorella vraj dokáže spevniť ďasná okolo zubov, zastaviť krvácanie a poškodené tkanivo nahradiť novým.

Vďaka svojej schopnosti urýchľovať rast buniek je chlorella s obľubou používaná u športovcov. Dokáže totiž urýchliť rast svalových buniek a skrátiť čas regenerácie poškodených či unavených tkanív.

Pomáha nájsť vnútornú rovnováhu, zlepšuje náladu cez deň a ukľudňuje telo v noci

Tento jav je spôsobeným, už spomínanou, aminokyselinou trptofan, z ktorej sa v tele tvorí hormón šťastia serotonín. Ten je v noci premieňaný na melatonín, vďaka ktorému naše telo ľahšie zaspáva.

 

Ako chlorellu užívať?

 

Samotné dávkovanie je individuálne a závisí od mnohých faktorov, ako je vek, pohlavie, hmotnosť, zloženie jedálneho lístka či celkový životný štýl. Napriek tomu, vedci vytvorili základné všeobecné odporúčané dávkovanie, ktoré si každý z nás môže upraviť podľa svojich možností a zdravotného stavu. Tablety sa väčšinou užívajú 3x denne, pričom muži prijímajú 5-6 tabliet, ženy 4-5 tabliet a deti 2-3 tablety.

Malým deťom môžeme tablety tiež rozdrviť a podávať spolu s jedlom alebo vodou. Chlorellu je vhodné užívať pol hodinu pred jedlom, u diabetikov tesne po jedle. Možností ako ju konzumovať je niekoľko, prvou je klasické zapitie dostatočným množstvom vody. Pri tomto spôsobe sa chlorella vstrebáva až v žalúdku a tenkom čreve, kde účinne napomáha zmierniť ťažkosti. Druhou možnosťou je chlorellu rozhrýzť, no niekomu môže robiť problém navyknúť si na jej prenikavú chuť.

Treťou možnosťou užívania je cmúľanie. Táto možnosť je najúčinnejšia, pretože trávenie a vstrebávanie účinných látok sa začína už v ústnej dutine. Pomáha najmä pri zápaloch zubov a ústnej dutiny a zápachu z úst. Poslednou možnosťou je vonkajšie užívanie, kde tabletku chlorelly rozdrvíme a spolu s vodou vymiešame na jemnú pastu, ktorou potierame postihnuté miesta.

Chlorellu u nás môžete získať aj v práškovej forme. Vtedy je dávkovanie jedna čajová lyžička chlorelly denne. Toto množstvo sa odporúča zmixovať v 2 – 3 dl čistej vody, alebo pridať do Vášho obľúbeného džúsu.

V prípade, že užívate iné lieky, dbajte nato, aby bol odstup medzi danými liekmi a chlorellou aspoň 1 hodina. Dôležité je tiež podotknúť, že chlorella je čisto prírodný produkt, ktorým nie je možné sa predávkovať. Keďže chlorella účinne detoxikuje organizmus je vhodné počas užívania zvýšiť príjem tekutín. Začiatky užívania môžu sprevádzať bolesti hlavy, nevoľnosť, svrbenie pokožky či mierne hnačky. Je preto dôležité chlorellu začať užívať pozvoľna a postupne jednotlivé dávky zvyšovať až na odporúčané dávkovanie.

Ak sa ťažkosti pri zvyšovaní dávok budú zhoršovať na nejaký čas dávkovanie opäť o niečo znížte, prípadne chlorellu na chvíľu vysaďte. Viditeľné výsledky možno sledovať po 1-6 mesiacoch užívania, preto je dôležitá najmä vytrvalosť v užívaní. Postupne ako budete chlorellu do svojho jedálnička pridávať, sledujte svoju stolicu. Pravdepodobne získa tmavozelenú farbu ako znak účinnej detoxikácie.

Chlorella je čisto prírodný produkt, preto je vhodný pre úplne všetkých, ale aj tu platí, že ak si niečím nie ste istý (napríklad máte silnú hnačku, či iné tráviace problémy) poraďte sa o vhodnosti chlorelly, ešte pred začiatkom užívania, so svojim lekárom. Alergické reakcie sú v súvislosti s chlorellou výnimočné.

Ak sa objaví búrlivejšia reakcia, prerušte užívanie a po týždni začnite znova. Skutočná alergická reakcia je sprevádzaná silnými komplikáciami už od prvej tabletky, v takomto prípade sa poraďte o ďalšom postupe so svojím lekárom.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.