Harmanček

Harmanček

Harmanček, rumanček či kamilka

 

Oficiálne teda je názov tejto byliny rumanček kamilkový avšak ľudia najčastejšie používajú názov harmanček. Zaužíval sa tiež názov kamilka. My sme sa rozhodli, že ďalej budeme používať názov harmanček. Latinský názov pre túto bylinu je Matricaria chamomilla a je to pomerne známa a často sa vyskytujúca bylina v našich zemepisných šírkach. Harmanček rastie voľne takmer v celej Európe a tiež v západnej a strednej Ázii. Môžete ju nájsť na poliach, lesných lúkach väčšinou rastie na ílovitých pôdach. Má veľmi typickú vôňu ktorú si určite pamätáte z detstva.

Harmanček je pradávna liečivá bylina. V starom Egypte ju uctievali ako kvet boha Slnka. Často sa spomína v starých spisoch a pre svoje široké liečivé účinky ju bylinkári často využívali. Už za čias Karola Veľkého sa dochovali záznamy o výrobe harmančekového oleja ktorý slúžil na vyplachovanie úst pri zapálených ďasnách.

Vo farmácii sa najčastejšie používajú kvety harmančeka pretože sú bohaté na účinnú látku silicu ktorá obsahuje hlavne chamazulén, alfabisabolol, flavonoidy erpény, polysacharidy atď. Tieto účinné látky majú utišujúci, protizápalový, antispastický účinok a podporujú hojenie rán. Tiež dokázu brániť rozmnožovaniu niektorých druhov baktérií a húb.

 

Harmanček – obsah článku

 

 

Zber

 

Zbierajú sa kvetné úbory od mája do augusta, najlepšie za slnečného dňa. Na pozbieraných kvetoch nechajte maximálne 2 cm dlhú stopku. Kvety nechajte dobre presušiť najideálnejšie rovnomerne rozvrstvené sieťkach či papieri. Suší sa maximálne do teploty 40 ° C. Keď je bylina dobre presušená môžete ju pozbierať do papierových sáčkov či sklenených fliaš. na a následne ich pozbierajte do papierových sáčkov či sklenených fliaš. Každý rok si nazbierajte len potrebné množstvo byliny tak, aby ste mali zásobu na zimu. Harmanček rastie každý rok a v prírode ho ľahko nájdete a preto si nemusíte robiť veľké zásoby.

 

V čom harmanček pomôže?

 

  • Pomáha pri plynatosti,
  • hnačkách, bolestiach žalúdka
  • menštruačných problémoch
  • odstraňuje nespavosť, migrénu
  • tlmí bolesť zubov, brzdí zápaly
  • lieči kožné vyrážky, hydratuje pokožku, lieči akné
  • dezinfikuje rany, pomáha pri hojení drobných poranení
  • zmierňuje opuchy a kruhy pod očami
  • zlepšuje kvalitu vlasov a odstraňuje lupiny
  • posilňuje imunitu
  • pomáha cukrovkárom udržiavať hladinu glukózy v krvi
  • lieči hemoroidy
  • znižuje teploty

 

To je neskutočné množstvo pozitívnych účinkov ktoré harmanček má. Ako vidíte má všestranné využitie a preto by nemal chýbať vo vašej prírodnej lekárničke.

harmanček

 

Harmančekový čaj

 

Čaj z harmančeka sa často používa pri bolestiach žalúdka, nespavosti, nachladnutiu, pomáha znižovať maternicové kŕče. Kloktanie harmančeka lieči vredy v ústach – afty. Kloktať treba 4 až 6 x denne. Odvarom z harmančeka môžete umývať aj vlasy. Zlepšuje sa ich vzhľad a kvalita. Pre dobrý spánok pite šálku čaju hodinu pred spaním. Vzhľadom na to že harmanček môže mať vplyv na estrogén, ženy s rakovinou prsníka by sa mu mal vyhnúť. Vlažný harmančekový čaj je tradičný pomáha dojčatám a deťom ktoré trpia kolikou, hnačkou a horúčkou. Príliš vysoká dávka však môže spôsobiť hnačku a preto sa odporúča aby deti do 5 rokov nepili viac ako pol šálky čaju denne. Na podráždenú detskú pokožku (zapareniny) môžete použiť aj bežne dostupné detské pleťové mlieko.

Čaj z harmančeka pripravíte tak, že jednu plnú polievkovú lyžicu zalejte 250 ml vriacej vody, necháte 10 minút lúhovať, následne scedíte a pijete 3 – 4 krát denne.

 

Harmančekový kúpeľ

 

Kúpeľ lieči alebo zmierňuje rôzne kožné ochorenia, vyrážky a ekzémy a tiež pôsobí proti reume či lieči popáleniny. Kúpeľ pripravíte tak, že 100 g kamilky dáte do 1 litra vriacej vody, necháte 5 min lúhovať, scedíte a vlejete do vane.

Na sedací kúpeľ sa použije 50 gramov kvetov ktoré uvaríte v 1 litri vody. Takýto kúpeľ sa používa na zápalové ochorenia v genitálnej oblasti.

 

Obklady

 

2 polievkové lyžice kamilky pridáte do 250 ml vriaceho, horúceho mlieka, necháte pár minút lúhovať následne scedíte a pomocou gázy či čistej utierky priložíte na postihnuté miesto. Obklady sa väčšinou používajú pri bolestivej menštruácií.

 

Olej

 

Fľašu naplníme až po vrch čerstvými harmančekovými kvetmi a zalejeme za studena lisovaným olivovým olejom. Rumanček musí byť v oleji ponorený. Dobre uzatvorenú fľašu postavíme na 14 dní na slnečné miesto. Po určenom čase olej scedíte uskladníte v chladničke alebo niekam do špajze na chladnejšie a tmavé miesto. Olej sa používa následne na masáže proti reume, boľavých kĺboch. Pomáha tiež pri astme či bronchitíde keď sa olejom natiera hrudník. Môžete ho použiť na kožné defekty, hematómy či akné. Postihnuté miesta sa potierajú 5 krát denne.

 

Harmanček používajte opatrne

 

Hlavne alergici by si mali dávať väčší pozor, harmanček síce pôsobí protialergicky ale zároveň je to aj silný alergén. Tiež to s dávkovaním nepreháňajte. Pri predávkovaní sa môže objaviť nevoľnosť či zvracanie. Neprekračujte maximálnu dennú dávku 12 gramov sušenej byliny. Tehotné a ani dojčiace ženy by nemali konzumovať harmančekový čaj! Zvyšuje riziko potratu. Taktiež ľudia so zlou zrážanlivosťou krvi by sa mali harmančeku vyhnúť.

Všetky vaše skúsenosti, recepty, nápady ktoré sa týkajú harmančeka nám píšte dolu do komentárov pod článkom.

 

Rumanček pravý – pomôže pri zápaloch aj trávení

 

Rumanček obsahuje mnohé látky (silice), ktoré pomáhajú bojovať proti zápalovým chorobám. Často sa používa aj napríklad pri ťažkostiach tráviaceho traktu, pretože podporuje vylučovanie žlče. Rumanček je možné použiť tiež pri:

 

  • Bolestiach zubov spôsobených zápalmi a rôznych ďalších zápalových stavoch
  • Opuchoch a kožných problémoch
  • Žalúdočných vredoch a bolestiach žalúdka
  • Napomáha znížiť plynatosť a často sa dáva aj proti hnačke
  • Rumanček má taktiež spazmolytický efekt, takže je tiež vhodný, ak vás trápia kŕče

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.