V minulom článku sme si niečo napísali o makovom oleji. Olej vyrábaný z maku a jeho účinky si môžete prečítať v článku Makový olej.
Dnes vám prinášame recept na makové mlieko. Skôr však než si makové mlieko vyrobíte je nutné dodať, že nie každý môže dobre znášať tento výluh z mletého maku a preto je potrebné s jeho pitím začínať opatrne.
Ak vám však konzumácia maku nerobí problém tak vedzte že máte v rukách veľký poklad ktorý je svojím obsahom prírodného vápnika neporovnateľný s inou potravinou. Ja osobne sa pripájam k názoru, že makové mlieko je vhodnejšie na doplnenie vápnika ako mlieko kravské.
K tomu celému musím dodať, že mak je vysoko zásaditý a v 100 gramov maku sa nachádza takmer 1500 mg vápnika.
Makové mlieko – recept – obsah článku
Recept na výrobu makového mlieka
Na výrobu potrebujeme 100 gramov jemne mletého maku a jeden liter kvalitnej vody (nepoužívajte minerálky). Ak použijete menej vody napríklad 800ml bude makové mlieko hustejšie.
Mletý mak zalejte vodou a nechajte odstáť minimálne 3 hodiny, občas premiešajte. Po tejto dobe prelejte všetok obsah do mixéra a mixujte pri najvyšších možných otáčkach aspoň 3 minúty. Takto zmixované makové mlieko treba už len dôkladne scediť. Použite jemné sitko a cedenie vykonajte aspoň 5 krát. Snažte sa dosiahnuť čo najvyššiu čistotu nápoja. Na úplný záver môžete makové mlieko precediť cez jemné plátenko.
Pokiaľ nemusíte makové mlieko nesladte. Ak vám bude chuť takto vyrobeného mlieka nepríjemná môžete na osladenie použiť napríklad med.
Kedy piť makové mlieko
- keď máte problém s prekyslením
- pri problémoch s osteoporózou
- pri problémoch s pokožkou
- pri svalových kŕčoch
- pri menopauze
Poznámka: Makové mlieko sa snažte skonzumovať po príprave. Dlho ho neskladujte!
Makové mlieko odporúčam zvlášť piť pri prekyslení organizmu (acidóze). Vápnik v ňom obsiahnutý dokáže prispieť k neutralizácií kyselín v tele a tým účinne znižovať prekyslenie.