Rebríček obyčajný iným menom (ľudovo) myší chvost je ďalšou z „burín“ ktoré nemilosrdne kosíte v záhrade a o jej liečivých účinkoch možno ani neviete. Dnes sme sa rozhodli oboznámiť vás s touto fantastickou bylinou ktorú si určite obľúbite.
Rebríček pochádza z Európy, severnej Ázie a Svernej Ameriky. Dosahuje výšku do 80 cm až 1 m a u nás sa vyskytuje takmer všade. Nájdete ho v záhradách, na lúkach pri okrajoch ciest, lesov a pod. Nie je to bylina za ktorou by ste museli ďaleko chodiť. Rebríček kvitne od júna až do októbra drobnými bielymi kvetmi ktoré sú tesne pri sebe. Myslím, že popis asi ani nieje nutný. Kto nepozná rebríček?
Rebríček ako mnohé z bylín o ktorých máte možnosť čítať na našich stránkach poznali už staré kultúry. Rebríček bol tiež hojne využívaný mníchmi v kláštornej medicíne. Písala o ňom Hildegarda z Bingenu či Adam Lonitzer vo svojej knihe o bylinkách. Z historických prameňov sa dozvedáme, že rebríčekom sa liečili hlavne zle hojace sa rany.
Rebríček obyčajný – vyšplhajte sa po zdravie – obsah článku
Zber
To čo je dôležité o zbere rebríčka povedať je to, že sa zbiera iba vňať a kvety. Nezbierajú sa zdrevnatené časti rastliny. Rastlina sa zbiera na začiatku kvitnutia. Zbiera sa rastlina s bielymi kvetmi. Štandardne ju potom usušíte rozvrstvenú na sieťkach v suchých miestnostiach. Zbierajte vždy len potrebné množstvo byliny ktorú do leta spotrebujete. Rebríček rastie každý rok takže si nemusíte robiť veľké zásoby. Navyše byliny vekom strácajú na účinnosti. Sušený rebríček (čaj) si môžete zakúpiť aj v každej dobrej lekárni či obchode so zdravou výživou. Jeho cena nieje vysoká max 1 euro / 30 gramov. Načo však máte rebríček obyčajný kupovať keď vám rastie v záhrade?
V čom rebríček pomôže?
- priaznivo vplýva na trávenie
- zmierňuje problémy žien v prechode
- zastavuje nadmerné menštruačné krvácanie a kŕče
- upravuje nepravidelnú menštruáciu
- pôsobí protizápalovo, upokojujúco, regeneračne
- zlepšuje prekrvenie ciev, odstraňuje zápaly ciev
- lieči hemoroidy, zápal vaječníkov, myómy maternice (sedací kúpeľ)
- zlepšuje krvný obraz
- pomáha pri migrénach či zavrátoch
- ničí hlísty
- zlepšuje činnosť obličiek, žlčníka
- používa sa tiež pri zápaloch žalúdka
- podporuje chuť do jedla
- zmierňuje nadúvanie
- znižuje vysoký krvný tlak
- zlepšuje hojenie rán
- čistí krv
- zmierňuje reumatické bolesti
- odporúča sa pri pomočovaní
Ako sami vidíte tak oblastí kde môže rebríček obyčajný zaúčinkovať je pomerne dosť. Z praxe vieme, že sa rebríček najviac používa pri ženských problémoch, nechutenstve a kŕčovitých tráviacich ťažkostiach. V týchto oblastiach funguje spoľahlivo.
Príprava čaju
Dávkovanie je 1 čajová lyžička na 250 ml vody. Sušenú bylinu zalejete vriacou vodu a necháte vylúhovať 10 minút. Bylinu môžete aj krátko povariť no maximálne pol minúty. Následne necháte vylúhovať a scedíte. Čaj sa pije 2x denne a to vždy cca hodinu po jedle.
Sedací kúpeľ
Rebríček sa častou využíva na sedacie kúpele a tak si jeho prípravu tiež spomenieme. Sedací kúpeľ urobíte tak, že v 1 litri vody povaríte 30 gramov sušenej byliny. Varíte 5 minút a 20 minút necháte lúhovať. Takto vyrobený odvar potom prilejete do nádoby s čistou vodou kde prevádzkujete sedací kúpeľ. Odvar z rebríčka môžete používať aj na umývanie vlasov. Dobre pôsobí proti lupinám či mastným vlasom.
Tinktúra
Rebríček obyčajný je vhodný aj na výrobu vlastnej tinktúry. Stačí ak kvetmi rebríčka naplníte fľašu po hrdlo a zalejete 40% vodkou. Následne 2 týždne necháte takto zaliatu bylinu macerovať na teplom mieste. Dávkovanie tinktúry je následné : pre dospelých 3 x 15 kvapiek denne. Kvapky je dobré riediť v čistej vode pomerom cca 20 ml na 15 kvapiek. Takto zriedená tinktúra sa podrží v ústach približne pol minúty a následne sa prehltne. Nezapíjajte hneď vodou! Piť tekutiny by ste mali až po pol hodine.
Maximálne denná dávka sušenej rastliny je 4 maximálne 5 gramov.
Upozornenie
Niektorí ľudia môžu mať pri kontakte s rebríčkovou vňaťou (čerstvou) alergickú reakciu – svrbenie. Môžu sa objaviť drobné vyrážky. Preto buďte pri manipulácií s čerstvým rebríčkom opatrní. Samotný čaj uvarený zo sušenej byliny už alergizujúci účinok nemá a teda ho môžu piť aj alergici. Táto bylina nieje vhodná pre tehotné ženy, ľudí so zlou zrážanlivosťou krvi a pre ľudí s rôznymi chorobami obličiek. Rebríček neužívajte dlhodobo. V každom prípade ak máte špecifické choroby či zdravotné problémy mali by ste sa o užívaní bylín (nielen rebríčka) poradiť so svojím lekárom.
Rebríček obyčajný pre zdravé trávenie
Rebríček sa často používa na zlepšenie trávenia hlavne pri zápalových tráviacich problémoch. Okrem toho má užívanie rebríčka aj ďalšie výhody:
- Podporuje produkciu žlče a podporuje tak detoxikáciu organizmu
- Zlepšuje hojenie rán (pri použití vo forme obkladu alebo masti)
- Znižuje zápalové procesy
- Pomáha redukovať vysoký krvný tlak
- Môže taktiež zlepšiť priebeh mastitídy alebo astmy