Trend posledných rokov prináša stále nové a nové zdravé superpotraviny či výživové doplnky. Väčšinou sa jedná o rôzne „vzkriesené“ potraviny starých civilizácií. Ďalšou takou potravinou je aj spirulina ktorú si v tomto článku predstavíme. Jedná sa o vynikajúcu riasu vhodnú na detoxikáciu organizmu.
Spirulina – obsah článku
Čo je spirulina
Spirulina je modrozelená jednobunečná špirálovitá riasa ktorej sa vyskytuje v súčastnosti viac než 35 druhov. Táto riasa žije v sladkovodných alkalických systémoch. Podmienkou pre rast tejto riasi je aj čistota vôd v ktorých rastie. Podľa vedcov žije Spirulina na našej planéte od vzniku života na Zemi a za svoje prežitie vďačí aj značnej odolnosti. Samotný názov „Spirulina“ reprezentuje špirálovité – skrutkovité vlákna ktoré Spirulina má. Riasa Spirulina je zelenomodrej farby ktorá pochádza jednak z chlorofilu a z pigmentu fykocyanín.
Niečo z histórie
Historické využitie Spiruliny siaha až niekam k starým civilizáciám Aztékov ktorí ju dokonca využívali aj ako platidlo. Hovorí sa tiež, že Spirulina dokonca tvorila základnú zložku potravy tejto starej civilizácie. Aby sme však neprikladali dôležitosť len Aztékom je nutné povedať že Spirulinu poznali aj afričania žijúci pri Čadskom jazere ktorí ju poznajú pod názvom Dihe. Spirulinu zbierajú sitami z Čadského jazera a často sa predáva na miestnych trhoch.
Tak ako Chlorella (rastúca v sladkej vode) aj Spirulina (rastúca v sladkej vode) môže ďakovať za svoj návrat do jedálničkov paradoxne druhej svetovej vojne. Počas nej totižto bolo na Japonsko uvalené embargo a Japonci založili Spoločnosť pre výskum rias aby hľadali alternatívne zdroje obživy. Medzi hlavné kapacity v oblasti výskumu rias patril japonský vedec Dr. Hiroshi Nakamura ktorý sa stal postupne svetovo uznávanou kapacitou. Po vojne sa Dr. Nakamura presunul do USA kde pokračoval vo výskume spolu s významným morským biológom Dr. Christopherom Hillsom. Dnes je aj vďaka nim považovaná Spirulina za jednu z nutrične najbohatších potravín na svete.
Pozrite sa čo obsahuje Spirulina
Aby sme vás nezaťažovali kopou textu prinášame vám (ako vždy) heslovite spracované informácie. Čo teda obsahuje Spirulina?
- chlorofil(priaznivo pôsobí na krv, čistí a detoxikuje organizmus)
- bielkoviny – 65-71 % podielu čo je celkovo najvyššia koncentrácia bielkovín
- vitamíny, A, E, B1, B2, B6, B12 a K
- minerály, železo (porovnateľne s hovädzím mäsom) , vápnik, síra, horčík, kremík a pod
- stopové prvky
- esenciálne mastné kyseliny – najlepší zdroj kyseliny gama-linolenovej (GLA)
- nukleové kyseliny (RNA a DNA)
- polysacharidy
- fykocyanín – stimuluje tvorbu krvi, červených krviniek a kmeňových buniek v kostnej dreni
- betakarotén – zlepšuje imunitný systém, pôsobí protirakovinovo
- zeaxantín – zlepšenie zraku
- fenylalanín – táto látka pomáha znižovať chuť do jedla
K tým bielkovinám treba hlavne dodať že pre telo je bielkovina zo Spiruliny približne štvornásobne ľahšie vstrebateľnejšia než bielkovina z hovädzieho mäsa. Ak ste vegetariáni tak isto Spirulinu používate ako náhradu živočíšnych bielkovín.
Vyššie je tiež spomenutá kyselina gama-linoleová (GLA). Táto kyselina sa vyskytuje hlavne v materskom mlieku. GLA má dôležitú úlohu pri prekonávaní zápalových ťažkostí, zvlášť kožných chorôb. O kyseline gama-linoleovej sme písali tiež v článku o konopných semienkach ktoré túto vzácnu kyselinu tiež obsahujú.
V Spiruline tiež hrá významnú úlohu síra. Aj pri konzumácií môžete cítiť jemnú sírovú pachuť. Vedzte preto, že síra v žiadnom prípade nieje na závadu. Skôr naopak. Síra dokáže zlepšiť fungovanie imunitného systému ale tiež aj kvalitu vlasov či pleti. Síra taktiež napomáha pri detoxikácií organizmu. Spirulina teda vďaka síre a ostatným látkam je považovaná za cennú riasu napomáhajúcu celkovej detoxikácii organizmu a preto je na detoxikáciu veľmi vhodná.
Ak trpíte chudokrvnosťou je Spirulina pre vás vhodná. Dokáže tiež znížiť hladinu cholesterolu, pomáha pri liečbe kardiovaskulárnych problémov, odstraňuje zápchu, zmierňuje žalúdočné vredy.
Spirulina je tiež vhodná ak sa snažíte schudnúť. Obsahuje iba 3,5 kalórií na gram a dokáže potlačiť chuť do jedla.
Užívanie Spiruliny
Spirulinu môžete pridať do smoothies, čerstvo vyrobených štiav, do dresingov či šalátov. Možnosti sú rôzne. Je vhodná najmä pre ľudí trpiacich nedostatkom vitamínov, minerálov. Zvlášť vhodná je pre megeriánov či vegánov ale tiež aj športovcov. Spirulina je vhodná pre deti a aj dojčiace matky pretože podporuje tvorbu materského mlieka. Avšak v prípade dojčiacich či tehotných matiek nieje Spirulina vhodná na dlhodobé užívanie. O jej užívaní by ste sa mali poradiť s lekárom.
Pokiaľ kúpite Spirulinu v práškovej forme, odporúča sa 3-4 gramy (kopcovitá čajová lyžička) zmiešať s čistou vodou 2 – 3 dl, prípadne Spirulinu môžete pridať do vašich obľúbených ovocných a zeleninových štiav. Dobre rozmiešajte a pite 30 minút pred jedlom 2-3 krát denne.
Pre deti sa odporúča dávkovanie (deti nad 10 rokov) 5 gramov denne. Odporúčaná dávka pre bežného človeka je 10-15 gramov a pre športovcov môže byť 30 a viac gramov denne.
Maximálna dávka pri Spiruline ani neexistuje avšak je zbytočné jej konzumovať viac ako je odporúčané dávkovanie pretože pokiaľ ju organizmus nezužitkuje tak ju vylúči von z tela.
Spirulina sa samozrejme vyskytuje okrem práškovej aj v tabletovanej forme.