Zázvor patrí medzi známu rastlinu, ktorá si zaslúži svoje miesto medzi ďalšími terapeutickými bylinami. Nie nadarmo sa odborne volá ďumbier lekársky.
Obsahuje mnohé živiny a bioaktívne zložky, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie organizmu. Tým, že je zázvor veľmi známy, tak sú urobené mnohé štúdie, ktoré potvrdzujú jeho priaznivé účinky na mnohé fyziologické procesy, ktoré pomáhajú bojovať proti rôznym ochoreniam.
V tomto článku si povieme o niekoľkých hlavných účinkoch zázvora na organizmus a taktiež o jeho bioaktívnych zložkách, ktoré dávajú zázvoru jeho liečivé vlastnosti.
Účinky a účinné zložky zázvora – obsah článku
- Zázvor pre zdravie obličiek
- Zázvor môže pomôcť pri nevoľnosti
- Zázvor môže pomôcť pri osteoporóze
- Zázvor môže pomôcť znížiť vysokú glykémiu
- Zázvor môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových ochorení
- Zázvor môže pomôcť pri chronickej poruche trávenia
- Ďalšie účinky zázvora
- Hlavné bioaktívne zložky zázvora
1) Zázvor pre zdravie obličiek
Zázvor sa často používa pri obličkovej očistnej kúre, pretože bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu v dlhodobom horizonte spôsobiť vážne poškodenie buniek a tkaniva.
Pôsobí jednak na správne vyváženie množstva antioxidantov v tele, ako sú glutatión a superoxid dismutáza a tiež obsahuje ďalšie antioxidanty, ktoré podporujú efektívnosť tela vysporiadať sa s voľnými radikálmi.
Zázvor je tiež účinnou bylinou proti infekcii obličiek. Gingeroly (účinné látky) v zázvore sú antibakteriálnym činidlom, ktoré bránia šíreniu baktérií v obličkách.
2) Zázvor môže pomôcť pri nevoľnosti
Zázvor môže byť taktiež efektívny proti nevoľnosti a zvracaniu. Niektorí ľudia používajú zázvor ako prevenciu pred nevoľnosťou pri plavení sa loďou a taktiež sa môže použiť pri nevoľnosti, ktorá sa u žien prejavuje v tehotenstve.
Zázvor môže tiež zmierniť nevoľnosť a zvracanie po chirurgickom zákroku a tiež u pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu.
Hoci je užívanie zázvora všeobecne bezpečné, poraďte sa so svojím lekárom v prípade tehotenstva. Niektorí sa domnievajú, že užívanie zázvora vo veľkých množstvách môže zvýšiť riziko potratu, ale v súčasnosti neexistujú žiadne štúdie, ktoré by podporili toto tvrdenie.
3) Zázvor môže pomôcť pri osteoporóze
Hoci sa to niekomu nemusí pozdávať, správna funkcia obličiek je nevyhnutná nie len pre zbavovanie tela toxínov, ale aj pre zdravé kĺby a kosti.
Obličky majú na kosti a kĺby dôležitý vplyv, pretože pomáhajú v tele udržovať vyvážené množstvo vápnika a fosforu.
Pokiaľ obličky nefungujú správne, tak sa v krvi môže hladina fosforu zvýšiť a to môže naopak znížiť hladinu vápnika. Telo si vápnik potom bude brať z kostí a to ich oslabí.
Podobne to funguje aj s vitamínom D, na ktorého využitie sú taktiež potrebné zdravé obličky a to môže viesť tiež ku oslabeniu kostí.
Toto je jedno z vysvetlení, ako môže zázvor pomôcť aj pri osteoporóze.
Navyše v jednej štúdii sa u 247 ľudí s osteoartritídou kolena znížila potreba po liekoch proti bolesti po tom, čo začali užívať extrakt zo zázvora.
Aj keď sa netreba spoliehať iba na zázvor a najlepšie je ochoreniam predchádzať stravou a pohybom, zázvor naozaj môže fungovať ako prírodná “kĺbová výživa”.
4) Zázvor môže pomôcť znížiť vysokú glykémiu
Zázvor je jedna z bylín, ktorá sa často odporúča diabetikom na zlepšenie cukru v krvi.
Keďže zlepšenie priebehu cukrovky stravou nie je žiadnym tajomstvom, je pravdepodobné, že mnohé bylinky majú či už na hladinu glykémie alebo inzulínovú citlivosť dobrý vplyv.
Na zistenie účinku zázvora bola vykonaná aj štúdia, pri ktorej diabetici 2. typu jedli 2g zázvora po dobu 12 týždňov.
Na konci štúdie sa u diabetikov zlepšila hladina glukózy nalačno, hladina hemoglobínu A1C (percentuálna hodnota glukózy viazanej na hemoglobín) a niektoré ďalšie parametre.
5) Zázvor môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových ochorení
V súvislosti so zázvorom a zdravím srdca bolo zistené 28% zníženie pomeru ApoB / ApoA-I a 23% zníženie markerov pre oxidované lipoproteíny.
Pre lepšie ujasnenie môžme povedať, že sa v skratke jedná o zníženie rôznych foriem “zlého” cholesterolu LDL, takže sa relatívne zvýšil obsah “dobrého” cholesterolu HDL.
Pomer medzi “zlým” a “dobrým” cholesterolom je považovaný za dôležitý ukazovateľ rizika vzniku srdcového ochorenia.
6) Zázvor môže pomôcť pri chronickej poruche trávenia
Porucha trávenia môže byť príznakom rôznych ochorení ako sú vredy, ochorenie žlčníka, gastroezofágová refluxová choroba a tiež môže byť spôsobená infekciou a bakteriálnou príčinou.
Pri ochoreniach trávenia sa môžu prejaviť rôzne príznaky, ako je bolesť, nadúvanie a ďalšie.
Porucha trávenia je tiež charakteristická zlou pohyblivosťou potravy a teda oneskoreným vyprázdňovaním.
Štúdia ukázala, že zázvor dokáže urýchliť vyprázdnenie žalúdka po zjedení polievky približne o 4 minúty.
Ďalšia evidencia tiež ukázala, že u 24 ľudí urýchlilo 1,2g zázvora v tabletách vyprázdnenie žalúdka o 50%.
Tieto zistenia môžu naznačovať, že zázvor môže pomôcť pri chronickej dyspepsii, ktorá je charakteristická zlou motilitou gastrointestinálneho traktu.
Ďalšie účinky zázvora
Medzi niektoré ďalšie účinky zázvora patria:
- Zázvor môže redukovať bolesť svalov a svalovú horúčku
- Zázvor môže mať vplyv na redukciu bolesti pri menštruácii
- Zázvor môže znížiť vysokú hladinu cholesterolu LDL a triglyceridov
- Zázvor môže podporiť funkciu mozgu a ochrániť tak pred vznikom Alzheimerovej choroby
- Aktívne zložky v zázvore dokážu bojovať proti infekciám
- Zázvor podporuje imunitu
- Zázvor zlepšuje činnosť pečene a podporuje tak detoxikáciu organizmu
- Vďaka antimikrobiálnemu a antivírusovému účinku môže zázvor súžiť ako prevencia pred chrípkou a nádchou
- Zázvor môže zmierniť bolesti hlavy a závraty
- Zázvor má povzbudzujúce účinky a je považovaný za afrodiziakum
Hlavné bioaktívne zložky zázvora
Zázvor obsahuje desiatky a desiatky rôznych zložiek, ktoré môžu mať priaznivé účinky na organizmus. Pre zjednodušenie článku sa zameriame na najpodstatnejšie z nich a teda tie, ktoré prospievajú zdraviu obličiek, tráviacemu traktu, zdraviu kostí, hladine cukru v krvi a srdcovo cievnemu systému.
Gingerol a gingerolu podobné zlúčeniny – Podporujú zdravie obličiek a patria medzi najdôležitejšie aktívne zložky v zázvore. Gingeroly majú niekoľko dôležitých vlastností medzi ktoré patria:
- antioxidačné účinky
- protinádorové účinky prostredníctvom indukcie apoptózy – eliminácie nepotrebných alebo poškodených buniek a prostredníctvom modulácie genetickej a biologickej aktivity.
- protizápalové a analgetické účinky
- antimikrobiálne účinky
- hepatoprotektívne účinky (na ochranu pečene).
Paradol – paradol je prenikavá fenolická zlúčenina, ktorá zázvoru dodáva nasledujúce vlastnosti:
- antioxidačné a protinádorové účinky
- antimikrobiálne účinky
Shogaol – Jedná sa o fenolickú zlúčeninu a niektoré štúdie u tejto zlúčeniny našli protinádorové vlastnosti, ktoré sa prejavili inhibíciou enzýmu MMP9, narušením štruktúry rakovinových buniek a antiinvazívnou aktivitou. Ďalšie účinky, ktoré sa u shogaolu našli sú:
- antioxidačné účinky
- protizápalové účinky
Zingeron – Zingeron je organická látka, ktorá sa však v čerstvom zázvore nenachádza, ale mení sa z gingerolu pri tepelnej úprave zázvora. Taktiež sa zingerol nachádza v sušenom zázvore. Má niekoľko zdraviu prospešných vlastností, ako napríklad:
- Antioxidačné vlastnosti
- Funguje proti obezite a zápalom indukovaným obezitou
- Protizápalové vlastnosti
- Antibakteriálne vlastnosti
Zingeron môže tiež stimulovať uvoľňovanie katecholamínu, ktorý pomáha pri spaľovaní tuku.
Zerumbon – zerumbon je menej preskúmaná zlúčenina vyskytujúca sa v zázvore a iných rastlín z čeľade ďumbierovitých. Tejto zlúčenine sa pripisujú nasledovné vlastnosti:
- antiproliferatívne (pôsobia proti množeniu nebezpečných buniek)
- antioxidačné
- protizápalové
- protinádorové aktivity
- antimikrobiálne
1-Dehydro – gingerdion – Jedná sa o jednu zo zložiek, ktorá dodáva zázvoru jeho štipľavú chuť a má vplyv na znižovanie zápalov, ktoré sú spájané s nukleárnym faktorom kappa B (NF-κB) a tiež bojuje proti autoimunitným ochoreniam.
Terpenoidy – Sú spúšťačom apoptózy a teda pomáhajú ničiť nepotrebné alebo poškodené bunky. Apoptóza indukovaná terpenoidmi zázvora bola zistená u buniek endometriálneho karcinómu.
Flavonoidy – Zázvor obsahuje mnohé flavonoidy a sú charakteristické vysokou antioxidačnou aktivitou.
Zázvor patrí medzi obľúbené bylinky, či už vďaka zdravotným benefitom alebo svojej výnimočnej chuti. Medzi jeho niektoré prednosti patria nasledovné:
- Pomáha pri detoxe obličiek
- Podporuje trávenie
- Priaznivo vplýva na zdravie kostí a kĺbov
- Znižuje množstvo voľných radikálov
- Podporuje zdravú hladinu cukru v krvi