Vŕbovka malokvetá a jej účinné látky

Vŕbovka malokvetá sa zvykne používať pri ochoreniach prostaty ako je napríklad jej zväčšenie, ale taktiež pri horúčkach, reumatických ochoreniach, bolestiach hlavy a celkovo na úľavu od bolesti a mnohé ďalšie.

Na lepšie porozumenie toho, prečo má vŕbovka malokvetá potenciál pomôcť pri liečbe prostaty vám pomôže tento článok.

Medzi hlavné bioaktívne látky vŕbovky malokvetej patria:

 

  • Flavonoidy
  • Fytosteroly
  • Polyfenoly

 

Celé spektrum látok je príliš veľké na detailné rozpísanie a preto sme vybrali tie najdôležitejšie, ktoré opíšeme bližšie.

 

Vŕbovka malokvetá a jej účinné látky – obsah článku

 

 

Flavonoidy

 

Flavonoidy sú extrémne bežné a rozšírené v rastlinnej ríši. Fungujú ako rastlinné pigmenty a sú zodpovedné za farby mnohých kvetov a ovocia. Vzhľadom k tomu, že mnohé rastliny sú bohaté na flavonoidy, ľudia ich bežne konzumujú vo svojej strave, hlavne pokiaľ je ich strava bohatá na ovocie a zeleninu.

Medzi hlavné flavonoidy vo vŕbovke malokvetej patria myricetín, kvercetín a kaempferol. Tieto flavonoidy majú pozitívne účinky napríklad na tráviaci trakt, proti vredom, majú antispazmolytický účinok a taktiež majú potenciál pomôcť pri problémoch ako je hnačka.

Vysoká koncentrácia flavonoidov vo vŕbovke malokvetej tiež zaručujú vo všeobecnosti silné antioxidačné vlastnosti tejto bylinky.

 

Fytosteroly

 

Fytosteroly alebo tiež známe ako rastlinné steroly sú chemickou štruktúrou podobné cholesterolu a pozostávajú z rastlinných sterolov a stanolov. Bolo preukázané, že rastlinné steroly blokujú absorpciu cholesterolu v ľudskom čreve a môžu tak byť vhodné pre ľudí so zvýšeným cholesterolom.

Niektoré výskumy tiež potvrdili, že fytosteroly môžu mať protinádorové účinky.

 

Polyfenoly

 

Medzi najdôležitejšie polyfenoly vo vŕbovke patria taníny a to hlavne Oenotein B. Oenotein B je hlavnou bioaktívnou látkou vo vŕbovke malokvetej, ktorá vykazuje antinádorovú aktivitu a funguje ako inhibítor buniek, ktoré sú zodpovedné za zväčšovanie prostaty.

Vo vŕbovke malokvetej sa Oenotein B nachádza vo vysokej koncentrácii a medzi jeho vlastnosti patria nasledovné:

 

  • Antioxidačné vlastnosti
  • Imunomodulačné vlastnosti
  • Vlastnosť cytotoxicity (ničeniu) nádorových buniek
  • Indukcia a inhibícia niektorých enzýmov

 

Najviac sa výskumy zameriavajú na účinok Oenotein B na abnormálne bunky prostaty, pri ktorej bolo zistená inhibícia proliferácie (množenia) prostatických buniek, inhibícia sekrécie prostatického špecifického antigénu (PSA) – čo môže znamenať taktiež zníženie rizika rakoviny prostaty a inhibícia arginázovej aktivity, takže môže mať priamy efekt na zníženie vývoja rakoviny.

Doplnky alebo bylinky s obsahom ellagitannin Oenotein B môžu byť preto nápomocné pri prostatických ťažkostiach.Taktiež zvyšuje produkciu bielych krviniek, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri správnej funkcii imunitného systému a v boji proti infekciám.

Oenotein B má navyše vplyv na zvýšenú produkciu pamäťových T buniek, ktoré chránia organizmus pred vniknutými patogénmi.

Je preto zrejmé, že oenoteín B je silný imunitný činiteľ a môže zvýšiť aktivitu rôznych typov imunitných buniek.

 

Vŕbovka malokvetá – Jedna z najčastejšie používaných byliniek na problémy s prostatou

 

Vŕbovka malokvetá sa vďaka svojej dlhej histórii používania zapísala do dejín ako jedna z najefektívnejších alternatívnych metód liečby problémov s prostatou. Najčastejšie sa teda vŕbovka používa pri:

 

  • Zväčšenej prostate a zápaloch prostaty a uretry
  • Problémy s močovým mechúrom a obličkami
  • Gastritíde
  • Kolitíde
  • Žalúdočných a dvanástnikových vredoch

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.