Vŕbovka malokvetá – Epilobium parviflorum – je vynikajúca liečivá bylina s vysokým obsahom biologicky aktívnych látok ktoré priaznivo pôsobia hlavne na prostatu, obličky a močové cesty. Takmer neznámu bylinu spopularizovala hlavne bylinkárka a ľudová liečiteľka Maria Trebenová.
Vŕbovka malokvetá je trváca bylina priemerne 30-80 cm vysoká so vzpriamenou stonkou s husto pokrytými jemnými chĺpkami. Listy má bez stopky, mierne zubaté, kopojovité s dĺžkou cca 5-10 cm. Už z názvu viete, že vŕbovka malokvetá má malé kvety, sfarbené do červena, ružova či bledoružova. Vŕbovka kvitne od júna do augusta. Rastlina sa vyskytuje na našom území takmer všade, všeobecne však môžeme povedať že jej vyhovujú viac podhorské oblasti, močiare, vlhké lúky, okraje lesov. Obľubuje kamenisté pôdy a vyšší obsah dusíka v pôde.
Vŕbovka malokvetá – zlepší prostatu – obsah článku
- Účinky a využitie
- Čaj z vŕbovky
- Čajová zmes s vŕbovkou
- Tinkútra z vŕbovky
- Vŕbovka tablety – PM Elixír na prostatu
- Kedy PM Elixír na prostatu pomáha
- Možnosti pestovania
- Zber rastliny a sušenie
- Upozornenie
- Vŕbovka malokvetá – Jedna z najčastejšie používaných byliniek na problémy s prostatou
Účinky a využitie
- priaznivo ovplyvňuje činnosť prostaty
- potláča bolestivosť pri močení
- potláča časté nutkanie na močenie
- drobné úniky moču
- pomáha pri zápaloch močového mechúra, ciest
- pomáha pri chorobách obličiek
- zväčšenie prostaty ( benígna hyperplázia)
- zlepšuje prejavy menopauzyu žien
Vŕbovka malokvetá sa pre svoje účinky často stáva súčasťou bylinných zmesí urologických čajov či rôznych tinktúr. Účinné látky ktoré vŕbovka obsahuje majú protizápalový a antioxidačný efekt. Bylina je teda tiež vhodná na prečistenie krvi a teda ako detoxikačný čaj. V niektorých publikáciách sa uvádza tiež pozitívny účinok vŕbovky na rast a kvalitu vlasov. To môže mať súvislosť s detoxikačnými účinkami vŕbovky na krv a obličky.
Čaj z vŕbovky
1 čajovú lyžičku byliny zalejete 200ml vriacej vody, necháte lúhovať 10 minút. Takto pripravený čaj z vŕbovky pijete maximálne 3x denne. Čaj má nevýraznú chuť a je zakalený, čo je znakom vysokého obsahu trieslovín. Čaj je možné zakúpiť v ktorejkoľvek lekárni či na internete v rôznych e-shopoch so zdravou výživou.
Zvonku sa tiež môže použiť odvar z vŕbovky malokvetej na podporu hojenia mokvavých či suchých nehlbokých rán. Bylina totižto urýchľuje proces hojenia. Takéto využitie byliny je však zriedkavé.
Čajová zmes s vŕbovkou
Zmes pomáha pri problémoch s prostatou, na výrobu zmesi potrebujeme:
100 g vňate vŕbovky malokvetej, 50 g vňate zlatobyľa, 50 g kvetu rumančeka, 50 g listu brezy, 50 g vresu
Postup:
Navážené byliny dobre zmiešajte aby sa vytvorila rovnomerná zmes. Dávkujú sa 4 polievkové lyžice zmesi ktoré sa ráno zalejú litrom vriacej vody. Zmes necháme polhodinu lúhovať a následne precedíme a vlejeme do termosky. Čaj sa pije v menších dávkach počas celého dňa až do večera.
Tinkútra z vŕbovky
Podobne ako čaj je dostupná vŕbovka v podobne tinktúry. Väčšinou sa jedná o tinktúru s obsahom alkoholu 40%. Používa sa len niekoľko kvapiek podľa návodu rozriedených vodou.
Kvapky nie sú určené pre deti do 3 rokov. obsah alkoholu v tinktúre môžete eliminovať tak, že tinktúru nakvapkáte do teplej vody alebo čaju. Alkohol sa vyparí za niekoľko hodín.
Vŕbovka tablety – PM Elixír na prostatu
Vŕbovka malokvetá býva aj súčasťou rôznych tabliet určených na prostatu podobne ako v prípade PM Elixíru na prostatu. Balenie obsahuje 60 tabliet ktoré sú zložené z extraktov zlatobyľu obyčajného, vŕbovky malokvetej, serenoy plazivej (saw palmetto), žihľavy dvojdomej a ostatných bylín ktoré priaznivo pôsobia na prostatu.
Kedy PM Elixír na prostatu pomáha
- udržiava a podporuje aktívny sexuálny život a duševnú pohodu,
- má výrazný vitalizačný efekt na tkanivá slabnúcej prostaty,
- potláča nepríjemné príznaky spôsobené zväčšenou prostatou (prerušované močenie) nutkanie a pocit nevyprázdneného močového mechúra, slabý prúd alebo až zadržania moču.
PM Elixír sa užíva vo forme 2 tablety denne (1 tabletu ráno a 1 tabletu večer). Pre citeľné výsledky je potrebné absolvovať minimálne 2-3 mesačnú kúru.
Možnosti pestovania
Ako mnoho iných bylín, aj vŕbovku malokvetú môžete takmer bežne zakúpiť v rôznych záhradkárskych potrebách ako semiačko pre výsev do záhrady. Ako je vyššie spomenuté, vŕbovka malokvetá potrebuje vlhkejšiu kamenistú pôdu, vyberte jej preto vhodné miesto s dostatkom tieňa.
Semiačka vysievame od marca až do apríla do nádoby s priepustným substrátom 0,4 cm pod povrch. Semená klíčia pri teplote okolo 20 – 25 ° C, doba klíčenia sa pohybuje medzi 8 – 15 dní. Zosilnené rastlinky presádzame do sadbovačov a malé sadenice môžeme vysádzať začiatkom mája do riadkov vzdialených 15cm.
Zber rastliny a sušenie
Z vŕbovky malokvetej zbierame listy aj stonku pred alebo počas doby kvitnutia – obdobie od júna do septembra (pred dozrievaním semien). Rastlinu môžete teda zbierať aj celú, ak ju však odtrhnete v polovici, vŕbovka vytvorí bočné výhonky a teda môže niekoľkokrát ešte dorásť. Ak zachováte koreň nepoškodený, je pravdepodobné že na rok opäť vyraší.
Pozbieranú bylinu sušíme pri teplote do 35°C
Upozornenie
V prírode sa vyskytuje početné množstvo rôznych druhov vŕbovky. vŕbovka ružová, vŕbovka malokvetá, vŕbovka horská, vŕbovka tmavá, vŕbovka kopijovitá, vŕbovka kopcová, vŕbovka močiarna, a vŕbovka drchničkolistá. Všetky liečivé vŕbovky poznáme podľa ich drobných kvetov.
Dva druhy vŕboviek sa nesmú zbierať vŕbovka chlpatá (Epibolium hirsutum) a vŕbovka úzkolistá (Epibolium augustifolium). Majú škodlivé účinky. Zbierajte len byliny ktoré dobre poznáte!
Vŕbovka malokvetá – Jedna z najčastejšie používaných byliniek na problémy s prostatou
Vŕbovka malokvetá sa vďaka svojej dlhej histórii používania zapísala do dejín ako jedna z najefektívnejších alternatívnych metód liečby problémov s prostatou. Najčastejšie sa teda vŕbovka používa pri:
- Zväčšenej prostate a zápaloch prostaty a uretry
- Problémy s močovým mechúrom a obličkami
- Gastritíde
- Kolitíde
- Žalúdočných a dvanástnikových vredoch