Zázvor – ďumbier lekársky nielen ako čaj

Zázvor – ďumbier lekársky nielen ako čaj

Zázvor, tiež nazývaný Ďumbier lekársky, je asi 1,5 metra vysoká rastlina so žltými alebo ružovkastými kvetmi. Táto rastlinka je však známa najmä vďaka svojím podzemkom, teda podzemným stonkám, kde sú uchované všetky živiny a zásobné látky. Podzemky rastú vodorovne s povrchom pôdy, namiesto listov majú šupiny a púčiky. Ich funkciou je uchovávať zásobné látky, pretrvať nepriaznivé počasie a napomáhať vegetatívnemu rozmnožovaniu. Pre čo najväčší podiel živín sa podzemky zázvoru zbierajú na jar alebo na jeseň, kedy sú tu uložené všetky živiny. Ďumbier pôvodom pochádza z Ázie, no dnes sú najväčšími vývozcami tohto korenia India, Čína a Indonézia.

Zoženiete ho takmer v každom obchode, no ak ste tým pravým nadšencom, skúste si ho vypestovať sami doma. Stačí si kúpiť čerstvý zázvor a odložiť ho na niekoľko týždňov na chladné, tmavé miesto. Po tomto čase podzemok zázvoru vyklíči a môže sa zasadiť. Sadíme vždy klíčkami nahor. Zázvor zasypeme tak, aby výhonky nebolo vidieť a črepník uložíme na slnečné teplé miesto. Pôdu udržiavajte vlhkú ale nie mokrú a dávajte pozor na priame slnko aby zázvor nedostal úpal.

 

Zázvor – ďumbier lekársky nielen ako čaj – obsah článku

 

 

Kedy siahnuť po zázvore?

 

Zázvor možno považovať naozaj za univerzálny liek, práve vďaka širokému spektru minerálov a vitamínov, ktoré sa v ňom nachádzajú. Jeho pikantná chuť je spôsobená látkou zvanou gingerol, ktorá znižuje bolestivosť a lieči zápaly v tele. Obsahuje vitamíny B9, C a E, ale tiež minerály ako vápnik, horčík, draslík, selén, železo či zinok. Aké sú teda jeho liečivé účinky?

zázvor - ďumbier lekársky

  • Podporuje imunitu
  • Zlepšuje trávenie a podporuje správne vyprázdňovanie, pomáha ničiť škodlivé baktérie a zachovávať tie dobré, preto pomáha aj pri zápche a hnačke
  • Detoxikuje telo tým, že zvyšuje činnosť pečene, vďaka čomu sa naše telo zbavuje toxínov
  • Zlepšuje cestovné nevoľnosti (kinetózu)
  • Zmierňuje bolesti svalov a kĺbov
  • Pomáha pri liečbe artritídy a reumy, práve vďaka už spomínanému gingerolu
  • Vďaka svojmu antimikrobiálnemu a antivírusovému účinku bráni množeniu baktérii a vírusov, čím pomáha lieči príznaky ale pôsobí aj ako prevencia chrípky a nádchy
  • Zlepšuje prietok krvi, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, prehrieva telo a prekrvuje končatiny– zázvor rozširuje cievy a riedi krv čím podporuje prietok krvi v celom tele
  • Zmierňuje bolesti hlavy a závraty
  • Má povzbudzujúce účinky a je považovaný za afrodiziakum

 

Zázvor sa používa čerstvý, sušený, práškový, nakladaný, vo forme čajov, malinoviek či dokonca piva. Používa sa tiež ako korenie do rôznych jedál, ktorým pridáva nezameniteľnú, mierne štipľavú chuť. Hodí sa na kuracie mäso, na dochutenie ryže či do polievok. Dokonca si ním môžete ochutiť rannú kávu.

 

Stará dobrá klasika – zázvorový čaj

 

zázvorový čaj

Do 1 litra vriacej vody pridáme 1-3 čajové lyžičky čerstvého nastrúhaného zázvoru, 3 klinčeky a podľa chuti môžete pridať štipku škorice. Varíme 5 minút, potom odstavíme z ohňa a necháme odstáť ešte 15 minút. Čaj scedíme, pridáme 2 lyžičky medu a vytlačíme šťavu z pol citróna. Ak chcete aby vás čaj poriadne prehrial či pomohol vám pri prvých príznakoch chrípky môžete si ho pred pitím ešte zohriať. Ak si chcete naopak pripraviť chutnú limonádu, odložte čaj na niekoľko hodín do chladničky. Čaj môžeme pripraviť aj zo sušeného zázvoru, no v tomto prípade ho použite o polovicu menej.

 

Kandizovaný zázvor

 

Kandizovaný zázvor si môžete kúpiť v obchode ale úplne jednoducho si ho môžete vyrobiť aj sami doma. Zázvor ošúpeme a pokrájame na plátky alebo kocky, vložíme do hrnca s vodou a varíme pol hodiny. Po tomto čase vodu zlejeme do pripravenej nádoby a uvarený zázvor si odvážime. Do hrnca s uvareným zázvorom pridáme toľko práškového cukru, koľko vážil uvarený zázvor, prilejeme niekoľko lyžičiek vody, v ktorej sme varili zázvor a varíme ďalších 30 minút. Po tomto čase kúsky zázvoru spriehľadnia a stmavnú. Takto uvarené kúsky zázvoru obalíme v krištáľovom cukre a necháme voľne uschnúť. Táto zdravá a chutná pochúťka je ideálna k večernému filmu alebo ako ľahká maškrta v práci či škole.

 

Zázvorový olej

 

Lisovaním za studena podzemných častí rastliny sa získava zázvorový olej, ktorý má široké použitie.

studená kuchyňa

  • ako cenná kulinárska ingrediencia – dodáva jedlám pikantnú citrónovú príchuť (ideálny na prípravu mäsitých pokrmov a marinád)
  • ako prírodný konzervačný prostriedok
  • pozitívne ovplyvňuje proces trávenia, stimuluje tvorbu tráviacich štiav, urýchľuje metabolizmus a vzbudzuje chuť do jedla

 

vonkajšie použitie

  • ako masážny olej pri masážach bolestivých a stuhnutých svalov
  • teplý obklad na hrudník pri kašli
  • zábaly na vlasy pri problémoch s lupinami

 

Dávkovanie

Vnútorne – ráno nalačno a večer pred spaním, jednu čajovú lyžičku. V studenej kuchyni podľa množstva jedla. Na vonkajšie použitie – podľa potreby.

 

Nakladaný zázvor Gari

 

Používa sa v japonskej kuchyni ako príloha k sushi. Zázvor nakrájame na tenké plátky a vložíme na pol minúty do vriacej vody, precedíme a necháme vychladnúť. Plátky vložíme do pohára s ryžovým octom, cukrom a soľou a necháme v chladničke jeden deň odležať. Ak nemáte ryžový ocot môžete použiť aj obyčajný, no gari budú mať inú chuť.

Rebarborový koláč so zázvorom

 

Budeme potrebovať:

Náplň:

 

  • 5-6 stoniek rebarbory
  • Polievková lyžica nastrúhaného zázvoru
  • ½ hrnčeka cukru

 

Cesto:

  • 2 hrnčeky múky
  • 1 hrnček cukru
  • 1 kypriaci prášok do pečiva
  • 150 g masla
  • Kyslá smotana
  • 2 vajcia
  • Mletá škorica

 

Postup:

 

  1. Rebarboru olúpeme a nakrájame na kolieska, zmiešame so zázvorom a posypeme cukrom. Rebarbora posypaná cukrom začne púšťať šťavu, preto ju poukladáme na cedník, aby voda mohla stekať do misky.
  2. Vajcia vyšľaháme s kyslou smotanou.
  3. V miske zmiešame múku, cukor, prášok do pečiva, maslo a škoricu. Za stáleho miešania pridáme vyšľahané vajíčka s kyslou smotanou.
  4. Hustejšie cesto zriedime odkvapkanou vodou z rebarbory so zázvorom.
  5. Cesto vylejeme na vymastený a múkou posypaný plech, navrch naskladáme pokrájanú rebarboru z miešanú so zázvorom
  6. Nakoniec koláč posypeme posýpkou, ktorú si pripravíme z 50g hrubej múky, 50g cukru a 30g masla.
  7. Pečieme asi 25 minút na 180°

 

Zapečené banány na zázvore

 

Budeme potrebovať:

  • 4 banány
  • 150g masla
  • Dve hrste sušených hrozienok
  • 3 polievkové lyžice postrúhaného zázvoru
  • 1 dcl pomarančového džúsu alebo šťavu z jedného väčšieho pomaranču

 

Postup:

Olúpané banány položíme na plech, polejeme roztopeným maslom, pomarančovou šťavou a zázvorovým vývarom, ktorý si pripravíme z postrúhaného zázvoru a pol litra vody. Pečieme na 200° asi 20 minút. V polovici pečenia pridáme namočené sušené hrozienka. Pečené zázvorové banány servírujeme teplé so šľahačkou alebo zmrzlinou.

 

Kedy sa zázvoru radšej vyhnúť?

 

Denná dávka pre dospelého človeka predstavuje 4 gramy čerstvého zázvoru denne ale pozor, iba jeden gram zázvoru sušeného. Tento limit by ste nemali prekročiť, v opačnom prípade vám hrozia poruchy trávenia, búšenie srdca a hnačky. Zázvor by ste nemali konzumovať nalačno, pretože jeho korenistá a pikantná chuť vám môže spôsobiť bolesti brucha. Z rovnakého dôvodu by jeho konzumáciu mali zvážiť osoby so žalúdočnými problémami ako sú vredy, pálenie záhy či prekyslený žalúdok.

 

Zázvor v tehotenstve a počas dojčenia

 

V niektorých literatúrach sa zázvor uvádza ako účinná pomoc pri nevoľnostiach najmä na začiatku tehotenstva. Iní zase tvrdia, že tehotné ženy by sa mu mali radšej vyhnúť, pretože môže spôsobiť predčasné sťahy maternice, ktoré môžu viesť k potratu či predčasnému pôrodu. V tehotenstve sa teda zázvoru radšej vyhnite. V období dojčenia je vhodné obmedziť čerstvý zázvor, pretože jeho silné korenisté látky môžu prejsť do mlieka. Zázvor taktiež nie je určený pre deti do 3 rokov.

 

Séria článkov o zázvore

 

Pripravili sme si pre vás sériu článkov o zázvore, v ktorých rozoberáme detailnejšie jeho zloženie, účinky a mnohé ďalšie témy. Viac sa o zázvore dozviete v nasledujúcich článkoch:

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.